Jak napsat životopis

Užitečné tipy a doporučení jak napsat životopis, nebo i motivační (průvodní) dopis a mnohem více naleznete na našich stránkách ZivotopisOnline.cz. Jendoduše zjistěte jak napsat životopis, který bude skvělý!

Pokud jste se dostali do situace, že budete potřebovat sehnat novou, ne lepší práci, je zcela nezbytné vědět, že budete potřebovat zjistit jak napsat vzor životopisu, který bude profesionální a výjimečný. Otázkou ale je, jak napsat životopis správně, když člověk nemá zkušenosti s jeho tvorbou? Inu je fakt, že vytvořit účinný životopis, nemusí být až taková legrace.

CO JE DŮLEŽITÉ: Jednoduše, stručně, pravdivě, přehledně, elegantně a poutavě, to jsou dobré rady jak napsat životopis, který bude nejen skvělý, ale díky kterému uspějete u každého výběrového řízení!

Bez zbytečných chyb a hlavně rychle, protože dnes čas jsou peníze

Existují kurzy a workshopy jak napsat životopis či CV vzor. Rovněž mohou poradit i specializované pracoviště na oblasti personalistiky, avšak je Vám asi jasné, že rady jak napsat životopis něco stojí a kolikrát to rozhodně není zanedbatelný peníz! Vyplatí se taková investice? To je dobrá otázka. Je ale faktem, že investovat do toho, jak napsat životopis, který Vám pomůže získat Vaši vysněnou práci, se určitě vyplatí!

A mohli bychom v této problematice pokračovat často kladenými otázkami:

Metod, jak napsat životopis, někdy také curriculum vitae je celá řada. Některé jsou ale více, jiné méně efektivní a správné. Můžete se kupříkladu snažit okopírovat životopis podle nějakého vzoru, který naleznete na síti. Nebo můžete stáhnout nějakou šablonu zdarma, která bude ve Wordu, nebo v Excelu a budete se snažit ji předělat ku obrazu svému. Tady upozorním na velkou nevýhodu, že budete potřebovat softwarový kancelářský balík Microsoft Office, který rozhodně není zadarmo.

Můžete dokonce zkusit editovat jiné vzorové šablony životopis formuláře v odlišném formátu, např. v PDF (pro program Acrobat Reader), ale je nezbytné upozornit, že tento formát je zase uzavřený většinou pouze pro čtení a dělat v něm úpravy je kolikrát naprosto nemožné. Mohu Vám dát ale tip na speciální, šikovný prográmek, který se jmenuje FoxEdit, který je tak chytrý, že umí obejít i toto omezení u formátu PDF. Nejspíš budete překvapeni, když dodám, že program se dá sehnat zdarma. Jeho uživatelské rozhraní, má však do komfortu Wordu dost daleko…

Nejjednodušší cesta, jak psát hodně dobré CV

Zdá se, že najít ideální řešení v čem nebo jak napsat životopis ukázku jednoduše, rychle, elegantně a bez chyb je docela velký oříšek, ale nemusí tomu tak být, když máte správné informace. Jak napsat životopis vzor, který bude skvělý a lepší než bude mít kdokoliv jiný, se dozvíte právě nyní!

Spustili jsme pilotní projekt se službou jak napsat životopis příklad během 5ti minut tak, abyste jej nemuseli tvořit. Stačí si ho nechat doslova vygenerovat generátorem životopisů online, vyberte si předlohu životopisu, která se Vám líbí kliknutím na oranžové tlačítko "Vytvořit životopis" nahoře, nebo dole na stránce.

Profesionální životopis dle personálních agentur

Životopis je obvykle první kontakt mezi uchazečem o zaměstnání a potenciálním zaměstnavatelem, proto je dobré, aby v personalistovi zanechal dobrý dojem. A to jak po vizuální stránce, tak i po té obsahové.

Je vhodné budoucímu zaměstnavateli poskytnout strukturovaný životopis, který obsahuje velmi stručné, ale podstatné informace. Jen ve výjimečných případech, požaduje-li to zaměstnavatel, se poskytuje životopis klasický. Ať tak či tak, vždy dbejte na úpravu životopisu. Volte raději formu psanou na počítači, tištěnou na čistém bílém papíře. Ušmudlaný, naškrábaný životopis personalistu spolehlivě odradí, aniž by si ho přečetl!

Chcete-li si ušetřit práci a čas s vypisováním a úpravami Vašeho strukturovaného CV v textovém programu, můžete si ho snadno nechat vygenerovat zde.

Pokud se pustíte do „vlastní tvorby“, doporučujeme držet se ověřené formy. Dovolte nám, abychom Vám ji představili spolu s dalšími tipy a triky, kterak požadovaný životopis vytvořit. Inspirovat se můžete také naším vzorovým životopisem.

1) Osobní údaje

Na první místo vždy patří kategorie osobních údajů. Tradičně se uvádí tyto informace:

  • jméno a příjmení, vč. titulů
  • kontakty – bydliště, telefonní číslo, e-mail

Na základě vlastního uvážení můžete uvést i další informace, například datum narození nebo národnost, zejména pokud Vám tato informace může při přijímacím procesu pomoci. Neuvedete-li však tyto informace, férový personalista se Vás nebude ptát na žádné otázky s možným diskriminačním podtextem (například náboženství či sexuální orientace). Výjimkou je, pokud jsou pro vykonávání práce podstatné. Příkladem toho může být plánované těhotenství, jelikož některá povolání mohou být pro vývoj plodu nebezpečná. Na Vaše požádání je personalista povinen Vám potřebu takových údajů doložit. Zeptá-li se bez opodstatnění, zvažte sami, zda pro takovou společnost vůbec chcete pracovat.

Při psaní kontaktů se vyhněte užívání e-mailu, jehož znění by o Vás mohlo vypovídat i to, co nechcete. Nepoužívejte vulgárnosti, zdrobnělinky aj. Nejlépe uděláte, vsadíte-li na klasický formát jmeno.prijmeni@zivotopisonline.cz.

Tip: Nebojte se využívat potenciálu sociálních sítí. Máte-li k dispozici například profil na sociálních médiích typu LinkedIn či Facebook a vedete ho v profesním duchu, nebojte se o něm v osobních údajích zmínit. Ostatně, je běžnou praxí, že si Vás Váš budoucí zaměstnavatel takto „proklepne“ i bez Vašeho upozornění. O tom, že je dobré mít své internetové profily (nejen) během přijímacího řízení pod kontrolou, se dočtete v článku Koho firmy a šéfové neradi přijímají.

2) Vzdělání

Další kategorií je vzdělání. Základní škola se v životopisu neuvádí. Vzdělání a kurzy uvádějte od nejnovějšího po nejstarší. Studujete-li, můžete uvést i tuto informaci. Vhodné je to zejména tehdy, pokud se vzděláváte v oboru. Pozor si však dejte na to, aby personalista nevnímal Vaše studium jako rušivý element, něco, co bude při práci odvádět Vaši pozornost. Do informace o vzdělání uveďte časové rozpětí studia, název instituce včetně studovaného oboru a pochopitelně také dosažený titul, pokud je výsledkem studia.

3) Praxe

Další kategorie, kterou nelze vynechat. Zde vypisujete předchozí zaměstnání, a to včetně doby Vašeho působení ve firmě a také zastávané pozice. Opět seřazujte od nejnovějšího až po nejstarší. V této kategorii velmi záleží na tom, jestli jste absolvent, který se do pracovního procesu zatím nezapojoval nebo pouze jako brigádník, či máte praxi v oboru, ve kterém chcete pracovat.

Absolventi mívají při ucházení se o danou pozici obvykle ztíženou situaci, jelikož právě praxe v oboru často hraje prim a někteří personalisté nabírají zejména na základě ní. Je proto vhodné do životopisu uvést i takové pracovní úvazky, které se vybranému zaměstnání nepodobají. Je totiž potřeba dát najevo ochotu pracovat, přizpůsobit se, učit se novým dovednostem…

Pokud ale za sebou máte dostatečnou praxi, vyvarujte se uvádění pracovních poměrů, které s místem, o něž se ucházíte, přímo nesouvisí. Stejně tak by mohlo být na škodu, pokud uvedete vystřídaných pracovních míst mnoho, zejména pokud jde o kratší časové období. Personalista si to může vyložit tak, že jste problémovým zaměstnancem, o kterého zaměstnavatelé nestojí. Nebo naopak na jedné pozici dlouho nevydržíte a pravděpodobně brzy odejdete i z místa, které Vám dá on sám.

Tip: Při uvádění pracovních úvazků trvajících například jen několik měsíců, které jsou podle Vás ale v životopisu podstatné, nepište přesné trvaní, pouze orientačně rok. Na obhájení toho, proč bylo Vaše působení ve firmě tak krátké, budete mít dost času u pohovoru.

4) Další informace

Zde zmiňte své vlastnosti, schopnosti, zájmy a jiné informace, které by Vám k získání práce mohly pomoci. Rozhodně se nezapomeňte pochlubit jazykovými dovednostmi. Uvádějte je včetně Vaší úrovně, avšak v tomto případě se snažte se nepřeceňovat. Je to totiž jedna z věcí, kterou si personalista může u pohovoru velmi snadno ověřit. Dále se nezapomeňte zmínit o tom, jak moc umíte ovládat počítač. Základní uživatelské schopnosti se dnes berou víceméně jako standard. A k dobru dejte také to, jste-li aktivním řidičem, byť vlastníte „pouze“ řidičský průkaz typu B. Ostatní uvedené informace jsou čistě na Vašem zvážení.

5) A dál…?

Jste-li fotogenická osoba, nebojte se k životopisu přiložit i Vaši aktuální portrétní fotografii. I to Vám může podstatně zvýšit šanci, že právě Vás pozvou k následnému pracovnímu pohovoru (jak se obléknout na pohovor čtěte tady). Nejste-li si však jisti, s klidem se přiložení fotografie – pokud si ji zaměstnavatel přímo nevyžádá – vyvarujte.

Pokud se rozhodnete pro první možnost, dodržujte jisté zásady. Nikdy se neuchylujte k vulgárně působícím fotografiím (slečny v plavkách, s hlubokým dekoltem či přehnaným množstvím make-upu kupříkladu), nepoužívejte skupinové fotografie, obrázky z dovolených či rodinných oslav a nepřikládejte ani v poslední době populární selfie. Používejte pokud možno oficiální fotografie průkazového typu (občanský průkaz, pas), v každém případě takové, na kterých vypadáte upraveně, ale přirozeně – zkrátka seriózně.

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 200.671jiných uživatelů!