Curriculum vitae

Curriculum vitae neboli také česky něco jako formulář životopisu, můžete napsat běžně - tedy obyčejně, nebo poutavě. Zjistěte dále, jak vytvořit curriculum vitae, které se někdy také označuje zkratkou CV, bez chyb a překlepů tak, ať působí profesionálně a splní kýžený účel.

Odborný termín curriculum vitae vyjadřuje nejdůležitější dokument v životě člověka, prostřednictvím kterého ukazujete svůj životopis, neboli průřez profesního života, svým novým potenciálním zaměstnavatelům. Curriculum vitae ale také CV vzor je výraz, ktarý pochází z latiny a v překladu znamená doslova „běh života“, což dokonale vystihuje obsah tohoto klíčového dokumentu každého člověka, který si alespoň jednou v životě hledal nějakou práci.

Celková úroveň Vašeho životopisu neboli curriculum vitae se v posledních letech neustále zvyšuje. Proč je tomu tak? Je to tím, že dobře placených pracovních míst ubývá a nezaměstnanost roste. To způsobuje přetlak na trhu práce mezi lidmi, kteří si práci hledají a počtem volných pracovních pozic. To znamená, že v dnešních časech mají navrch bohužel firmy a zaměstnavatelé, kteří si mohou vybírat své nové zaměstnance z velkého množství zájemců. Následuje životopis příklad, který můžete použít.

Proč není možné podceňovat Vaše profesní CV/Resumé?

Proto se není se čemu divit, že na každého z nás, jsou dnes kladeny vysoké nároky a navíc tzv. globalizace, které jsme dneska svědky, tomu už vůbec nepomáhá. Abychom byli dnes úspěšní, musíme být téměř perfektní skoro ve všech ohledech. No a právě curriculum vitae je jen jedna z věcí, kterou žádost o slušnou práci pouze začíná. A i když je curriculum vitae neboli prostě jednoduše životopis vzor jen začátek, rozhodně se nevyplatí jej podceňovat.

Jak by měl Váš "Běh Vašeho života" vypadat, jaký by měl mít rozsah

Curriculum vitae tzv. "Běh Vašeho života", který chronologicky, stručně, ale výstižně vystihuje Váš profil na jedné až maximálně dvou stranách formátu A4!
Slyšeli jste někdy názor, že první dojem je nejdůležitější? Co se týká curriculum vitae, tak zde to platí dvojnásob! Curriculum vitae a motivační dopis dělá právě ten nejdůležitější první dojem na Vašeho nového zaměstnavatele, ke kterému se snažíte nastoupit do pracovního procesu.

Pokud bude Váš curriculum vitae nekvalitní a firma bude mít z Vašeho strukturovaného životopisu špatný dojem, je víc než jasné, že nějakou šanci na další kolo výběrového řízení, např. ve formě osobního pohovoru, již bohužel nedostanete! Je to tvrdé? Omyl! To je pouze realita, tak to prostě je!

A jak by tedy měl Váš curriculum vitae správně vypadat?
Rozhodně je důležité vědět, že musí obsahovat:

  • Jen a pouze pravdivé údaje o Vaší osobě
  • Osobní údaje, jako jsou jméno, rodinný stav, věk, datum narození
  • Kontaktní údaje, jako jsou telefon, email a adresu
  • Vaše nejvyšší dosažené vzdělání by mělo být ve Vašem curriculum vitae uvedeno jako první, nebo může být hned za Vaší praxí
  • Zkušenosti, Vaši praxi a největší Vaše úspěchy
  • Datum a Váš vlastnoruční podpis, který stvrzuje pravdivost informací ve Vašem curriculum vitae

A co nějaké "fígle", které Vám pomohou? Zajímá Vás to?

Možná si říkáte, že vytvořit si curriculum vitae, není zas taková věda, dle výše uvedeného návodu a že to zvládne každý. Je pravda, že by se tak mohlo zdát, ale existují drobné odlišnosti, které Vám umožní upozornit na sebe, přitáhnout pozornost zaměstnavatele a zvýší úspěšnost a účinnost curriculum vitae jako takového.

CV tipy, CV triky a hodně užitečné rady, které se vyplatí

Proto nyní čtěte prosím velice pozorně – doporučujeme Vám k Vašemu curriculum vitae rozhodně přiložit Vaši osobní fotografii. Vaše taková předloha životopisu bude tak věrohodnější. Vybírejte pečlivě a vyberte decentní, elegantní a pěknou fotografii, kde je Vám dobře vidět do obličeje. Usmívejte se na ní! Ale pouze jemně! :) Nic se nemá přehánět.

Není mnoho lidí, kteří by ke svému curriculum vitae běžně připojovalo fotografii a věřte tomu, že dnes firmy vybírají dost významně i podle celkového dojmu a ne jen podle toho, jaké máte vzdělání.

Další vylepšení Vašeho curriculum vitae spočívá právě ve výše uvedeném vlastnoručním podpisu Vašeho CV. Váš profesní životopis s podpisem je dobré doplnit jednoduchou větičkou, např.: „Na důkaz mnou uvedených pravdivých údajů připojuji vlastnoruční podpis“ – to zní také velmi dobře a firma málo kdy, dostane do ruky takový upřímný curriculum vitae, který působí silně seriózně.

Existuje nějaké tajemství pro dobré curriculum vitae, pro ukořistění dobrého "fleku"?

Firmy chtějí seriózní a tím pádem i loajální zaměstnance dokonce více, než lidi s několikanásobnými tituly. Mějte to na paměti!

Pokud Vás zajímá další tajemství, jak zvítězit v tvrdé konkurenci nezaměstnaných, pak Vám doporučujeme nepřehlédnout možnost nechat si jednoduše a rychle vygenerovat profesionální curriculum vitae z barevných, elegantních, designových šablon tzv. generátorem životopisů online (zde), který navíc pohlídá automatizovaně i chyby a překlepy, kterých byste se mohli dopustit.

Užijte si krásné a moderní šablony životopisu! Hodně štěstí při získávání Vaší nové práce a nové budoucnosti!

Jak vidí Vaše "sívíčko personálky"?

Curriculum vitae znamená v doslovném překladu "běh života". Jde o souhrn informací o profesním životě uchazeče o práci, tedy stručný dokument, který je obvykle prvním krokem v procesu získávání práce.

Často na něj můžete narazit pod zkratkou CV.
Dejte však pozor na chápání tohoto pojmu v jednotlivých zemích.

V České republice Curriculum vitae chápeme nejčastěji jako anglicky psanou verzi strukturovaného životopisu. Profesní životopis si můžete nechat snadno a rychle vygenerovat zde.

V zahraničí se lze ale setkat s jiným chápáním tohoto slova. Ekvivalentem českého strukturovaného životopisu je totiž spíše tzv. resumé, které je oproti Curriculum vitae podstatně kratší. Rozdílů se ale mezi těmito dokumenty najde pochopitelně víc.

Přečíst si o nich můžete v článku Resumé, CV a strukturované CV – v čem je rozdíl?

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!