Proč nedávají firmy vědět, když si mě nevyberou

Už umíte psát perfektní profesní životopisy a s patřičným elánem je rozesíláte do firem, ve kterých byste chtěli pracovat. Vaše nadšení však obvykle skončí tím, že Váš životopis personalisté ze společnosti nevyberou a Vás pak nepozvou k dalšímu kolu přijímacího řízení. Co hůř, ani se neobtěžují Vám na Vaši zprávu odpovědět. Situace může bohužel nastat stejná, i když se dostanete o krok dál a účastníte se pohovoru. Už se neozvou.

Pokud stále ještě nemáte vypracovaný životopis a chystáte se k tomu, nechte si ho pohodlně vygenerovat zde. Nebo se inspirujte článkem Jak napsat životopis.

Co se ale ignorace ze strany zaměstnavatele týče, může být zapříčiněna několika důvody. A navzdory názvu článku to nemusí vždy nutně znamenat, že si Vás nevybrali.

  • Mají nepořádek v administrativě.
    Jako třeba v tomto případě. Papírování umí být dosti nepříjemnou povinností a někdy je opravdu zapeklité si s celým nastaveným systémem bez problémů poradit. Není proto divu, že i sebezodpovědnějšímu člověku sem tam něco uteče, něco přehlídne, něco někam založí. A věřte, že se to stává i během přijímacího řízení. Obzvláště pak, uchází-li se o pozici i několik desítek lidí toužících pracovat pro tuto firmu. Proto neváhejte a zaměstnavateli se s klidem jednou i vícekrát připomeňte. Je pravda, že životopisy lidí, o které firma jeví zájem, se obvykle neztrácí. Ale říká se, že náhoda je blbec, neklesejte tedy na mysli a ozvěte se.
  • Ne všichni personalisté umí být fér.
    Může nastat situace, kdy zaměstnavatel okázale ignoruje všechny Vaše zprávy. A je o tak, i personalisté jsou jen lidi. Každý máme své dobré i špatné vlastnosti. Může se proto klidně stát, že se na pozici člověka, který řídí nábor nových zaměstnanců, skutečně dostane ignorant. Ten zkrátka a dobře nebere v potaz to, že například plýtvá Vaším časem nebo že tak riskuje dobré jméno společnosti, pro kterou on sám pracuje. V tomto případě samozřejmě můžete personalistovi zaslat dva tři maily, kterými na fakt, že se Vám nedostává odpovědi, upozorníte. Účinný by mohl být také telefonát, kterým personalistu v podstatě donutíte k okamžité odpovědi. Sami ale dobře zvažte, jestli pro firmu, která nemá ani tolik slušnosti, aby s Vámi jednala na rovinu, vůbec chcete pracovat.
  • Vyčkávají.
    Od doby, kdy jste zaslali svůj formulář s životopisem, neuplynul ještě ani týden. Přesto jste ve stresu, že si Vás nevybrali. Tak to ale ve skutečnosti vůbec nemusí být. V případě životopisu si v prvé řadě si ověřte, do kdy je možné své předlohy životopisu zaslat. Logicky nebudou vybírat z CV, když je ještě ani nemají všechna k dispozici. Ani po uzávěrce ještě není třeba vyvozovat tragické závěry. Výběrová řízení, zejména u důležitých pozic nebo u míst, o která se uchází velké množství uchazečů, jsou často náročný proces, který si žádá svůj čas. Někdy se navíc stane, že ze strategických důvodů firma neoznámí nevybraným uchazečům, jak se věcí mají, okamžitě. Mají je totiž v záloze pro případ, že vybraný uchazeč odmítne nebo třeba záhy po přijetí selže.

Každopádně je dobré neusínat na vavřínech a neupínat se pouze k jediné společnosti. Životopisy rozesílejte průběžně i do dalších firem a ukazujte Váš životopis i v jiných společnostech. Mohlo by se totiž stát, že Vám během čekání, které se nakonec bohužel může ukázat jako zbytečné, utečou ostatní, třeba i lepší příležitosti.

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!