Jak napsat motivační dopis?

Motivační, jinak také průvodní dopis, jak už oba názvy napovídají, je dokument, který "provádí" životopisem a ve kterém uchazeč může vyjádřit, jak moc je motivovaný danou práci získat, jak moc o ni stojí. Rozšiřuje a doplňuje informace uvedené ve strukturovaném životopise, jelikož ten by měl být pouze stručným výčtem informací o Vašem profesním životě, a nedává tak prostor vyjádřit všechno, co byste potenciálnímu zaměstnavateli o sobě rádi sdělili. Zaujme-li personalistu Váš kvalitně napsaný životopis, je motivační dopis obvykle hned následujícím krokem v procesu získávání práce.

Na rozdíl od životopisu, který si mimo jiné můžete nechat snadno a rychle vygenerovat zde, v průvodním dopisu můžete využít svých slohových schopností. Zkrátka si představte, že opravdu píšete dopis svému budoucímu zaměstnavateli. Se všemi formalitami, tak, jak jste se na hodinách psaní učili. Dejte si opravdu dobrý pozor na pravopisné a stylistické chyby, mohlo by to personalistu hned v úvodu spolehlivě odradit! Člověk, který je skutečně odhodlaný nabízenou pozici získat, si dá na průvodnímu dopisu záležet.

Ne každý zaměstnavatel po Vás průvodní dopis bude přímo vyžadovat, doporučujeme však této možnosti využít jako prostoru pro prvotní obhajobu a zároveň důkaz toho, že o místo stojíte.

Jak by měla vypadat struktura? Motivační dopis samotný by měl být dlouhý čtvrt až půl stránky. Řada zaměstnavatelů si však délku sama stanoví omezením počtu znaků. V takovém případě se tohoto zadání držte, obvykle jde totiž o způsob, jak si ověřit, zda dokážete úkol splnit. Do pravého horního rohu uveďte své jméno a kontaktní údaje. Na závěr pak, pokud Vám to k získání práce může pomoci, klidně přiložte ukázky své dosavadní práce. Nezapomeňte se o nich zmínit už v obsahu dopisu.

Níže Vám ukážeme, jak takový motivační dopis může vypadat. Mějte však na paměti, že motivační dopis je především vyjádření Vaší vlastní osobnosti. Správně zvolená odchylka od tradiční struktury je proto namístě. Zkuste zaměstnavatele přesvědčit něčím jiným, něčím navíc. Vaší přidanou hodnotou. Přesvědčte ho, že Vy jste osoba, kterou on chce zaměstnat.

Průvodní dopis může vypadat například takto:

Marie Bartošová
Na Pomezí 911
Praha 1
110 00

Dobrý den pane Nováku,

dovolte mi reagovat na inzerát uvedený na webových stránkách Vaší společnosti, ve kterém nabízíte pozici Account Manager. V současné době jsem zaměstnána jako Senior Account Manager ve společnosti ABC s.r.o., kde pracuji pátým rokem. Ačkoliv jsem na této pozici velmi spokojená, prezentace Vaší společnosti mě zaujala natolik, že bych chtěla být součástí Vašeho týmu, a zároveň se tak posunout profesně dál. Jsem pečlivá a spolehlivá, rychle se přizpůsobuji nastalým situacím. Dále nabízím profesionální vzhled a vystupování, jsem zvyklá jednat s lidmi na nejvyšších pozicích.

Pevně věřím tomu, že zaměstnáte-li mě ve Vaší společnosti, budou nadmíru spokojeny obě strany. Udělám pro to vše, co bude v mých silách.

Budete-li mít zájem o osobní setkání, budu ráda, když Vám o sobě budu moci říci více.

S přáním příjemného dne

Marie Bartošová


V případě, že posíláte dopis klasickou poštovní cestou, připojte i podpis.

Je potřeba si uvědomit, že zatímco životopis můžete v jedné a té samé variantě poslat na více míst, průvodní dopis musí být unikátní pro každou pozici, o kterou se ucházíte!

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!