Jak se obléknout na pohovor?

Pohovor je po strukturovaném životopisu a motivačním dopisu dalším stupněm v procesu získávání práce. Ve chvíli, kdy člověk úspěšně překoná tyto dvě formální záležitosti, dostává se k prvnímu osobnímu setkání s potenciálním zaměstnavatelem. Je proto důležité, aby ho zaujal a ohromil nejen svým vzděláním, praxí, znalostmi a dovednostmi, ale také vzhledem.

Jak zdolat výše zmíněné dvě příčky na našem pomyslném žebříku, se můžete dočíst v článcích, které se věnují tématům Jak napsat životopis a Jak napsat motivační dopis. Chcete-li si tuto práci usnadnit, můžete si zdarma vygenerovat profesní životopis zde.

Na úvod si popišme, co to je haló efekt a proč je u pohovoru dobré jej nepodceňovat. Jde o posuzování lidí na základě celkového dojmu při prvním setkání. Tedy ještě předtím, než vůbec o sobě stihnete cokoliv říct. Pokud na člověka působíte dobře hned při prvním dojmu, pravděpodobně Vás bude kladně hodnotit i při dalších setkáních. To má pak za následek lepší přístup nadřízeného, rychlejší kariérní růst, vyšší plat a spoustu dalších příjemných věcí. Rozeberme si tedy, co můžeme udělat pro to, abychom haló efekt využili v náš prospěch.

A jelikož dámy mají přednost, začneme u nich

V prvé řadě je dobré si zjistit, jaká je vůbec firemní kultura dané společnosti. Pokud jde o společnost, kde se přísně bazíruje na kostýmcích a podpatcích, přizpůsobte se a na pohovor oblékněte šatový či kalhotový kostýmek a uzavřené boty na mírném podpatku. Je-li nálada ve firmě podstatně méně formální, neuděláte chybu dokonce tehdy, pokud si vezmete džíny a tričko, navrch třeba sáčko a jako obuv balerínky ladící s kabelkou. Vždy však dbejte na to, abyste vypadala čistě a upraveně, Vaše oblečení působilo kvalitně a sedělo Vám. Vyhněte se přehnaným výstřihům, příliš krátkým sukním, botám na neúměrně vysoké platformě a všemu, co by mohlo působit lacině nebo vulgárně.

To stejné se pochopitelně vztahuje k make-upu a účesu. Zde často platí, že méně znamená více. Vlasy mějte umyté, vyvarujte se nevzhledným odrostům. Jde o to získat novou práci, nelitujte proto peněz a času investovaných do sebe. Návštěvu kadeřníka berte s klidem jako odměnu předem, jako způsob relaxace. Uvolněná a odpočinutá budete ostatně také působit daleko lépe. Zvláštní pozornost věnujte svým rukám. Pěstěné ruce s upravenými nehty, nejlépe v přirozené barvě, jsou důležitější, než by se mohlo zdát.

A pánové?

Stejně jako dámy, přizpůsobte se chodu firmy, u které se ucházíte o práci. Vyžaduje-li to situace, nestyďte se na sebe vzít dobře padnoucí oblek, kravatu a do ruky kufřík. Chcete-li působit méně formálně, opět nevadí, když obléknete slušné džíny, košili, případně také triko se sakem. Co se obuvi týče, jak s oblibou říkávaly babičky: chlapa poznáš podle bot a podle ženy! Ženu s sebou k pohovoru brát nemusíte, avšak o to větší péči věnujte právě botám. K obleku zvolte vhodné polobotky, k uvolněnějšímu stylu Vám dnes obchody nabízí nepřeberné množství semiformální obuvi.

Pánové sice nemusí řešit make-up, vlasy je však nutné taktéž udržovat čisté a upravené. Navíc je třeba zvolit správnou délku obličejového porostu tak, abyste působili upraveně. A to nejen vousy. Nevzhledné chloupky z uší a nosu dokážou spolehlivě pokazit celkový dojem.

Co by mohlo představovat problém, jsou oblíbené moderní způsoby zdobení těla. Náušnice v uších u žen, piercingy a tetování na oku skrytých místech jsou v pořádku. Má-li někdo ale kompletně potetovaná předloktí či piercing na všech možných místech obličeje, musí bohužel počítat s tím, že to znamená na řadě pozic u množství firem, zejména těch, kde se striktně dbá na etiketu, veliké znevýhodnění. Uvažujete-li teprve o takovém kroku, dobře si promyslete, zda Vám jednou tato ozdoba nezatarasí cestu k Vašemu vysněnému povolání. O dalších překážkách při hledání práce si můžete přečíst v článku Koho firmy a šéfové neradi přijímají.

Ať žena, nebo muž – nezapomínejte, že nejlepším doplňkem je nenucený úsměv a jiskra v očích, známky zdravého sebevědomí, které říká, že právě Vy jste člověkem, jehož hledají.

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!