Jak sehnat zajímavou práci

Způsobů, jak si sehnat novou práci, je spousta. Nejdůležitějším předpokladem ale je, že při hledání budete mít otevřené oči. Zdá se to prosté, viďte? Zdaleka to ale není taková samozřejmost. Spoléhat se musíte vždycky nakonec především sami na sebe, protože jedině Vy víte, čím chcete být, co Vás bude uspokojovat a naplňovat. Pokud si nejste úplně jistí, pár tipů, jak to zjistit, můžete najít v článku Co chci vlastně dělat?. Nebojte se ale chytit za pačesy každou příležitost, která se Vám připlete do cesty a je alespoň trochu podle Vašich představ. Třeba budete mile překvapeni. Nakonec, odejít v případě nespokojenosti můžete vždycky.

Pracovní portály na internetu

V dnešní době je velice rozšířeným způsobem hledání přes internet. Na internetu najdete desítky serverů, které umožňují zaměstnavatelům vkládat inzeráty a zprostředkují je uchazečům. A většinou je tato služba zdarma. Takový způsob je rychlý pro vyhledávání požadované pozice, je také nesmírně jednoduchý a pohodlný. Jenže to si kromě Vás uvědomuje i spousta dalších hledajících, a proto musíte počítat tak trochu s tím, že v některých případech personalistovi přistane na stole v zájmu o jednu jedinou pozici i několik desítek životopisů. Budete se proto muset opravdu snažit, aby ho právě ten Váš zaujmul.

Jak napsat dobrý životopis se můžete dočíst v tomto článku. Anebo si nechte jednoduše a rychle vygenerovat profesionální životopis bez chyb zde.

Webové stránky firem

Někteří personalisté ale přesně kvůli výše zmíněným, pro uchazeče zdánlivě kladným vlastnostem, inzertní servery nevyužívají. Spoléhají na to, že pokud bude mít člověk, který hledá práci, o pozici zájem, dostane se k ní jinak, než aby mu ji naservírovali na stříbrném podnose. Neváhejte proto pročítat také záložky nadepsané jako Kariéra či Career na stránkách konkrétních firem.

Na co při hledání na internetu pozor?

Jiní zaměstnavatelé to vidí zase naopak. Ví, že po internetových inzertních serverech se pohybuje velké množství lidí, a nabízí tak pod rouškou seriózní práce takovou, kterou moc lidí dobrovolně dělat nechce. Nebuďte pak v takových případech překvapeni, že místo k práci kosmetičky se dostanete k podomnímu prodeji pochybných rostlinných preparátů.

Životopis osobně doručte

Není však nutné, abyste spoléhali jen na internet. Spousta personalistů a provozních ocení, když přijdete přímo na místo, kde se hodláte o práci ucházet, s životopisem v ruce a patřičnou dávkou sebevědomí si pozici přímo „odnést“. Jednak můžete na zaměstnavatele zapůsobit svou motivací a ochotou pro získání práce něco udělat, jednak bude pro řadu z nich těžké Vás odmítnout, aniž by Vás vyslechli. Dostanete tak šanci profesní životopis rovnou obhájit a říct, co ve Vás je, proč by měli chtít právě Vás. Personalistu navíc můžete nadchnout natolik, že pro Vás firma místo vytvoří, ačkoliv původně nikoho nehledala.

Personální agentury

Společnosti s velkým počtem zaměstnanců si pak často najímají externí personální agentury. U takových se můžete buď přímo zaregistrovat, nebo opět vyhledávat inzeráty, které zadávají. Nezapomeňte ale, že personální agentura nedělá svoji práci zadarmo. A pokud jim za ni neplatí zadavatel, svou marži si vezmou u Vás.

V současnosti se mezi personálními agenturami začal rozmáhat trend zvaný headhunting. Personalista, tzv. headhunter, česky lovec hlav, sám vyhledává prostřednictvím internetu nebo například networkingu lidi potenciálně vhodné pro nabízenou pozici. Nebraňte se proto vytváření profilů na sociálních sítích, kde se to takovými lidmi jenom hemží.

Ptejte se známých

Když už jsme zmínili networking – skutečně se jedná jeden z nejefektivnějších způsobů hledání práce. Víte-li o někom, kdo Vás může k vysněné pozici dovést, sejděte se s ním, o práci si promluvte. Není ale nad náhodu, a tak, budete-li mít možnost se s kýmkoliv o práci bavit, barvitě popište, kde byste chtěli pracovat a proč, co všechno pak můžete Vy sami nabídnout a podobně, zkrátka se zkuste prodat. Komukoliv, nejen tomu, kdo by Vás měl nakonec „koupit“. Nikdy totiž nevíte, kde se o Vás dotyčný zmíní. Více o tom, co networking je, jak s ním pracovat a na co si dát pozor se dočtete v článku Shánění práce přes známé.

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!