Shánění práce přes známé neboli networking

V současnosti existuje řada způsobů, jak si sehnat práci. A na pomyslném vrcholu se snad odjakživa drží navazování známostí a následné získávání zajímavého pracovního místa právě přes ně, ať už přímo, či nepřímo.

Pro tuto „techniku“ se ve světě ujal název networking. Jde o to, že si v kruhu rodinném, kruhu svých přátel a známých vytvoříte síť (anglicky net) kontaktů, kterou se následně snažíte udržovat. O tuto síť byste měli úzkostlivě pečovat, protože je důležité znát člověka, přes kterého se k vysněnému místu dostanete, ale stejně tak i to, abyste věděli, na koho se můžete obrátit a spolehnout ve chvíli, kdy už je místo Vaše.

Je ale potřeba si pamatovat, že networking je založen především na férovém přístupu všech zúčastněných. Zjistí-li totiž Váš známý, že jej využíváte, obohacujete se na jeho úkor či ho jinak poškozujete, může to mít následně katastrofální dopad nejen na Vaše přátelství, ale také na Vaši reputaci. Ostatně, jak byste na takové zjištění reagovali Vy? Mějte neustále na paměti, že Vaše pověst je – a v profesním životě to platí dvojnásob – jedna z nejcennějších, bohužel však i nejkřehčích věcí, co máte.

Pokud práci teprve sháníte, neptejte se na ni Vašich známých přímo. Tohle většinou nezabírá, naopak by mohla nastat právě situace, kdy si dotyční budou myslet to, že je pouze zneužíváte k dosažení svých cílů. Zkuste se místo toho raději naučit vnímat a přirozeně využívat příležitosti, které se k Vám touto cestou dostanou.

Dnešní doba nabízí spoustu možností, jak se snadno, ale efektivně starat o opravdu velké množství kontaktů. Užitečným nástrojem jsou například sociální média, jejichž vliv zaznamenal v posledních letech obrovský nárůst. Přímo k networkingu je určen například LinkedIn, kde si své kontakty můžete schraňovat. Navíc jde o skutečný ráj tzv. lovců hlav, profesionálních hledačů zaměstnanců, kteří tuto síť pročesávají, aby na ní hledali více či méně skryté talenty. Nebraňte se jim proto, budou-li chtít s Vámi být ve spojení. Jako bonus pak LinkedIn analyzuje Vámi uvedené informace na Vaší osobní stránce, která je obdobou strukturovaného životopisu, ale také profesní zaměření Vašich kontaktů, aby Vám následně generoval inzertní nabídky, které by Vás mohli zajímat.

Facebook v tomto ohledu umí být také velmi užitečný, nicméně je potřeba se naučit s ním pracovat. Pokud chcete mít Facebook především kvůli kontaktům, pamatujte, že například není vhodné, aby člověk, který může být Vaším potenciálním zaměstnavatelem, viděl fotky, na kterých jste polonazí, nebo četl status o tom, co hezkého si myslíte o svém bývalém šéfovi.

Uvědomte si však, že o některé kontakty musíte pečovat individuálně. Například Vaše nejlepší kamarádka z výšky se pravděpodobně nespokojí s tím, že ji jednou za dva roky pozvete na kávu nebo jí necháte vzkaz na Facebooku, až když něco potřebujete. Taky je potřeba myslet na to, že zde platí rčení o trpělivosti, která růže přináší. Jen málo šťastlivců se k práci dostane hned skrze první známost. A obvykle i oni musí výrazně přiložit ruku k dílu, komunikovat, snažit se zaujmout. Nic nepřijde samo od sebe.

Přes všechny výhody internetového světa nezapomeňte, že nejspolehlivější je stejně nakonec ukazování se ve společnosti a přímá komunikace s lidmi okolo Vás. Proto by pro Váš mohl být zajímavý i článek, jak se vhodně obléknout na pracovní pohovor.

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!