Problémy se životopisem

Co to životopis je a jak vypadá, se můžete dočíst v článku Strukturovaný životopis. Zde si pak přečtěte, jak ho správně napsat. Anebo si tuto práci ušetřete a profesní životopis si nechte jednoduše vygenerovat.

Máte pocit, že jste životopis poslali snad na tisíc míst, ale reakce byla vždy stejná?

Nepřijali Vás, co hůř – nepozvali Vás ani k pohovoru?

Zkuste se zamyslet nad tím, zda Vaše dosavadní životopisy,
neobsahovaly některou z nejčastěji se opakujících chyb:

 • Celkový vzhled
  Nadbytečný počet stran, tedy více než dvě, ručně psaný životopis, ušmudlaný papír, nevzhledné formátování… Bude-li Váš životopis na první dojem působit nesympaticky, věřte, že se zaměstnavatel ani nepokusí zjistit, co je v něm vůbec napsáno.
 • Špatně zvolená fotografie
  Vyvarujte se použití fotografií z dovolené, z párty, polonahých fotografií, obrázků, na kterých je s Vámi celá rodina a také populárních selfies. Váš portrét je totiž to, čeho si personalista zákonitě všímá jako první věci z celého obsahu Vašeho životopisu. Nemáte-li fotku, na které působíte přirozeně a seriózně, raději nepoužívejte žádnou.
 • Zbytečné osobní údaje
  Nemusíte uvádět údaje, na základě kterých by Vás personalista, byť třeba podvědomě, mohl diskriminovat. Počet dětí, sexuální orientace, náboženství, ale dokonce ani věk. Správně se Vás potenciální zaměstnavatel na takové otázky ptát nesmí ani při pohovoru, nemusí-li s nimi být obeznámen na základě povahy povolání. Jako jednoduchý příklad si představte, že pravoslavným knězem by se jen těžko mohl stát muž vyznávající islám. Jinak ale zaměstnavatele Vaše víra vůbec nemusí zajímat.
 • Nadbytečné profesní zkušenosti
  Vypište jen takové zkušenosti, jež s povoláním, o které usilujete, přímo souvisí. Pozice, na kterých jste působili, navíc popisujte obecně rozšířenými názvy na základě náplně práce. Personalista nemá čas na to, aby z Vašeho životopisu vybíral podstatné informace. A už vůbec nemá čas zjišťovat interní názvy pozic ve Vaší předchozí firmě. Snažte se mu proto orientaci ve Vašem profesním životě co nejvíce usnadnit.
 • Nemusíte prozrazovat vše přímo, ale…
  … v životopisu rozhodně nelžete. Teoreticky Vám to může umožnit cestu k pohovoru, zde ale narazíte. Personalisté si dokáží poměrně snadno ověřit, zda ty zajímavé informace, které o sobě uvádíte, jsou pravdivé, nebo ne. Problém ale je, že si toho o Vás může zjistit poměrně dost, aniž by Vás k pohovoru vůbec pozval. Například pomocí sociálních sítí, kde neopatrně sdílíte vše možné i nemožné, nebo jednoduše kontaktuje předchozího zaměstnavatele. Podívejte se na článek Koho firmy a šéfové neradi přijímají.
 • Pozor na jazyk
  Na český jazyk. Snažte se, aby Váš životopis byl perfektní také po stránce gramatické. Hrubé chyby mají bohužel velkou moc způsobit to, že personalista bude při čtení vnímat je na úkor Vaší impozantní profesní historie. Zvláštní pozornost by tomuto pak měli věnovat ti, jenž se uchází o povolání, kde se práce s češtinou a písemným projevem přímo očekává. V takovém případě Vás ze hry dokáže vyřadit i jediná pravopisná chyba.
 • Pokorně, ale se zdravím sebevědomím
  Psát vlastnosti je v současné době takřka zbytečnost. Personalisté se denně setkají s desítkami lidí, kteří jsou loajální, ochotní se učit, flexibilní, důvěryhodní… Pokud se ale rozhodnete je přeci jen do životopisu zařadit, snažte se, abyste nepůsobili příliš nafoukaně, na druhou stranu neuvádějte žádné negativní informace o své osobě.
 • Žerty stranou
  Životopis je seriózní věc. Nesnažte se v něm dát najevo svůj smysl pro humor. Pokud se navíc netrefíte do vkusu personalisty, mohly by vtípky v životopisu působit značně kontraproduktivně.
 • Hlavně stručně
  Strukturovaný životopis by měl být stručným, ale výstižným výčtem Vašeho profesního života. Podrobnější informace napište do motivačního dopisu. Více se o něm dočtete v článku Jak napsat motivační dopis.

Na závěr zkontrolujte, zda jste nezapomněli uvést správný kontakt. Šlo by totiž o poměrně tragikomický způsob, jak si zatarasit cestu k práci snů.

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!