Proč (ne)ztrácet čas školou?

Nechceme, aby tento článek působil jako odrazování od studia. Studium je důležité, avšak jak kdy a jak pro koho. Pojďme si proto společně probrat obě stanoviska – pro i proti. Pak už bude jen na Vašem uvážení, zda studovat, či ne.

Proč tedy ano?

Nebudeme-li se zabývat tím, že položka Vzdělání je nezbytnou součástí životopisu, který si snadno můžete nechat vygenerovat rychle zde, prvním argumentem „pro“ je fakt, že se snadno naučíte spoustu nových věcí. Respektive se snáze dostanete k potřebným materiálům, často s omezeným přístupem, a také k lidem, kteří jsou bohatí na vědomosti a zkušenosti a vědí, jak je předat dál, jak vysvětlovat a učit. U některých oborů se navíc dostanete pod odborným dohledem do míst, kam se běžný smrtelník nedostane. Vy to totiž budete potřebovat pro vykonávání svého povolání.

Což je ostatně velmi důležitý důvod ke studiu. K některým pracovním pozicím jednoduše potřebujete certifikaci, osvědčení o tom, že jste způsobilí tuto práci vykonávat a jste řádně proškolení. Schopnosti jsou v takových případech bohužel k ničemu, pokud je nemáte potvrzené papírově, například ve formě diplomu či jiných certifikátů.

Co dál? Kontakty. A umění s nimi pracovat. I lidé, kteří disponují velkým finančním bohatstvím, ví, že tím nejcennějším jsou pro ně přátelé a známí na správných místech. A škola je přímo stvořená k navazování známostí. Seznamujte se, nechte se seznamovat, seznamujte. Tento trend v profesním světě má svůj zvláštní název – jde o tzv. networking. Více se o něm a o tom, jak o svoje kontakty pečovat, můžete dočíst v článku Shánění práce přes známé.

A to už jsou pádné důvody ke studiu!

Jsou ale mezi námi lidé, kteří dokážou úspěšně šplhat po kariérním žebříčku, aniž by k tomu onen výše zmíněný „papír“ potřebovali. Jde o lidi, kteří se narodili s nějakým talentem. Nebo o lidi, kteří se rychle učí za pochodu, a nabídne-li jim někdo možnost se rozvíjet na pozici, která vyloženě nepotřebuje osvědčení ze školy, například kvůli bezpečnosti práce, velmi rychle se přizpůsobí. Také jde o lidi kreativní – tedy s takovou vlastností, kterou se ve škole nelze dost dobře naučit. Pak jsou takoví, kteří mají nápad. Nebo ti, jenž jsou prostě jen natolik šarmantní, že s nimi chce spolupracovat každý. Tito lidé (nebo někdo v jejich okolí, obvykle manažeři) mají ale jednu základní schopnost. Schopnost se prodat. Ví, na které své vlastnosti upozornit a jak, a ví také, koho na ně upozornit. Opět se tím dostáváme k tématu networkingu. Škola je sice výborným zdrojem nových kontaktů, zdaleka ne však jediným.

O tom, zda právě Vám škola k něčemu bude, rozhodnete nakonec sami. Rozvažujte pečlivě. Nepočítáme-li základní školu, stráví obvykle člověk při studiu odborného učiliště tři roky, při absolvování střední a následně vysoké školy i víc než deset let, aniž by reálně vydělával peníze. A to je při průměrně délce života příliš mnoho času na to, abyste o něm mohli mluvit jako o špatně investovaném.

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!