Děkovací dopis

Děkovací dopis je dalším z formálních dokumentů v procesu získávání práce. Na rozdíl od strukturovaného životopisu a motivačního dopisu se však do rukou personalistů nedostává tak často. Pravděpodobně proto, že se řada uchazečů obává, zda tento krok není příliš pochlebovačný a vtíravý.

Není. Věřte, že se naopak jedná o způsob, jak ještě více projevit svou motivaci danou práci získat, jak dát najevo, že jste zdvořilí a – a to hlavně – jak na sebe upozornit. Navíc, máte-li pocit, že jste u pohovoru neexcelovali, že pohovor nebyl úplně Vašich představ a mohli jste ze sebe dát víc, je děkovací dopis skvělou šancí, jak celou situaci poměrně výrazně napravit.

Napsat děkovací dopis není nic složitého, naopak stačí pouze jednoduché a stručné vyjádření vděku a úcty k potenciálnímu zaměstnavateli.

Co by měl takový dopis obsahovat, jak by měl vypadat? Přestavte si naprosto základní strukturu dopisu:

  • Úvodem oslovte osobu, která s Vámi pohovor absolvovala. Nezapomeňte použít oslovení v 5. pádu. Pád první totiž nezní dostatečně uctivě a ve formálních dopisech se nepoužívá. Jméno navíc několikrát zkontrolujte. Zkomolené příjmení je naprosto zbytečná chyba, slabší povahy by se navíc mohly urazit. A byla by škoda ztroskotat hned na prvním řádku.
  • Přejděte k věci. Do děkovacího dopisu zakomponujte také čas a datum konání přijímacího pohovoru, aby Vás personalista mohl snadno identifikovat a zařadit. Poděkujte svému potenciálnímu zaměstnavateli za čas a prostor, který Vám věnoval, a dejte mu najevo, že o práci stále velmi stojíte.
  • Závěrem nezapomeňte uvést své jméno. V případě tištěné verze dopisu připojte také vlastnoruční podpis.
  • Vyvarujte se psaní pravopisných a stylistických chyb. Nedělá to dobrý dojem.

Dopis pak můžete poslat buď ve formě e-mailu, nebo tištěný.

Nevíte-li stále jak na to, můžete se inspirovat naší ukázkou životopisu. Mějte ale na paměti, že dopis by měl být především vyjádřením Vaší osoby, ideálně „na míru“ danému pohovoru.

Vzor děkovacího dopisu prosím berte pouze jako inspiraci:

Marie Bartošová
Na Pomezí 911
Praha 1
110 00

Dobrý den pane Nováku,

dovolte mi, abych Vám poděkovala za pohovor, kterého jsem se účastnila dne 9. 9. ve Vaší společnosti. Konkrétně se jednalo o pozici Account Manager. Děkuji za čas, který jste mi věnoval, a věřte, že mě naše schůzka pouze utvrdila v mém zájmu pracovat pro Vaši společnost. Stále věřím, že bych byla vhodným členem Vašeho týmu.

Budete-li mít zájem o další setkání, ráda se s Vámi znova sejdu.

S přáním příjemného dne

Marie Bartošová

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!