O jaký plat si říct u pohovoru?

Dost pravděpodobně se Vám podařilo vytvořit si motivační dopis i životopis, nebo chcete-li někdy také spíš jako resumé, se kterým jste zabodovali a díky kterému Vás pozvali na pohovor?

Pak dovolte, abychom Vám v prvé řadě pogratulovali k prvnímu krůčku k úspěchu, nicméně je evidentní, že se budete ještě muset vypořádat s osobním pracovním pohovorem, který bude následovat. Jak se vhodně obléknout na pohovor si můžete přečít pod odkazem na jiný článek.

Většina lidí nemá s profesním životopisem či s potenciálními tématy na osobním pohovoru žádný problém - až na jedno! Tím ošemetným tématem jsou právě otázky na téma požadovaného platu. Mnoho uchazečů se necítí moc příjemně, když jsou dotazování na to, jaký plat si představují za odvedenou práci či na kolik si cení sami sebe v konkrétních číslech a konkrétních částkách.

Přitom umět se tzv. dobře „prodat“, patří k jedné z nejdůležitějších schopností, kterou budete muset u pohovoru zvládnout, pokud chcete získat práci a pozici na které budete finančně spokojeni. Samozřejmě, že peníze nejsou pouze jedinou věcí, která by Vás ve Vaší práci měla naplňovat. Pro návod, jak si říci o vyšší plat, můžete kliknout na odkaz.

Vaše práce Vás jistě musí také bavit, pracovní kolektiv by měl být přátelský, prostředí příjemné, prostor pro růst v kariéře možný, ale i přesto faktem zůstává, že za svoji práci potřebujeme i pokud možno dobrý výdělek. Protože příjem, který pokryje pouze životní náklady, neumožňuje žít tak, abyste ze života mohli mít i něco víc. Tip, jak se shání práce přes známé se Vám koneckonců může také hodit. Nezapomínejte na to, že život není jen práce, ale také zábava, na kterou se musí také někde vzít…

Takže nyní je tu ošemetná otázka, kterou si klade každý před osobním pohovorem a tou je: „Jak si říct o vysoký plat u pohovoru, který bude dostatečně štědrý pro můj kvalitní život, ale zároveň nepřesáhne max. představu potenciálního zaměstnavatele, aby mě kvůli výši požadovaného platu nepřijali?“. Poradíme Vám, jak se blíže dostat ke konkrétní částce dobrého platu, který bude ještě rozumný a reálný na tolik, abyste neudělali chybu, až jej budete muset na pohovoru zmínit.

Jaké jsou základní pravidla pro úspěšné vyjednání dobrého platu?
Striktně dodržujte tyto zásady:

  1. Nikdy nezačínejte debatu o platu jako první, jelikož s tímto tématem musí začít firma. Mimochodem víte proč firmy nedávají vědět, když si Vás nevyberou? Zjistěte.
  2. Nikdy se nesnažte hovořit o mzdových požadavcích hned na začátku pohovoru, ale teprve až na konci a to až po tom, co se dokážete co nejkvalitněji prezentovat Vaším vzorovým životopisem se všemi svými schopnosti a přínosy pro společnost
  3. Nehovořte o tom, co zajímá Vás a co byste chtěli Vy, ale sledujte zájmy organizace a snažte se během diskuze neustále hledat cesty, jak dát najevo, že Vaše schopnosti doplňují chybějící možnosti zdejšího pracovního týmu pro úspěšné splnění cílů organizace
  4. Nikdy nedopusťte, abyste se ocitli na pohovoru nepřipravení v tom smyslu, že byste nevěděli dostatek informací o firmě či pozici, na kterou se hlásíte, nemluvě o tom, že byste měli mít také pečlivě prostudované webové stránky Vašeho nového potenciálního působiště. Ono je také dobré si přečíst, koho neradi firmy a šéfové přijímají. Když použijete získané informace z firemních stránek na pohovoru, dokážete personalistovi svůj upřímný zájem a také zodpovědný postoj, spočívající ve Vaší přípravě.
  5. Nikdy nepomlouvejte bývalého šéfa nebo firmu, ať už jste odešli za jakýchkoliv okolností, ať v dobrém či zlém. Dost pravděpodobně dostanete otázky i na toto téma, ale věřte, že nový zaměstnavatel nechce slyšet žádnou špínu, ani pomlouvání. Jedná se totiž o klasický fígl personalistů, kdy je testování podrobena Vaše loajalita. Shazováním ostatních dokážete jen jednu věc, že neovládáte své emoce, tedy Vaše EGO. A kdo neovládá své ego, ten bohužel shazuje jen sám sebe!

Jaké parametry ovlivňují maximální výši platu, o který si můžete, směle požádat?

1) Prokazatelné a měřitelné výsledky, které stojí za Vámi (zahrňte je také do Vašeho strukturovaného životopisu) = to jsou Vaše REFERENCE
2) Vaše praxe, Vaše zkušenosti a také to, čím jste si v životě již prošli. Mimochodem víteo tom, že curriculum vitae je v překladu vlastně "běh života"
3) Schopnost mít otevřenou mysl a chuť se proaktivně učit a pracovat dál na sobě podobně tak, jako jako když jste se třeba učili i to, jak napsat životopis správně tak, abyste se dostali k nynějšímu pohovoru, který Vás čeká
4) Schopnost týmové spolupráce, loajalita k firmě, pracovitost a férové, spolehlivé jednání
5) Vaše dosažené vzdělání, co jste vystudovali, jaké kurzy a rekvalifikace jste absolvovali a pokud se hlásíte do zahraniční firmy, pak je dobré zjistit, jak napsat životopis v angličtině se kterým Vám můžeme hodně pomoci.

Výše uvedené parametry jsou seřazeny podle důležitosti, kterou firmy přikládají jednotlivým vlastnostem uchazeče. Přičemž tady platí stejně hodnocení jako ve škole. Jednička má největší pozitivní vliv na maximální hodnotu platu, který jste si schopni vyjednat. Naopak si všimněte, že dosažené vzdělání a seznam vystudovaných škol má vliv na plat nejmenší z výše uvedených parametrů.

Jak je to možné? Jednoduše, doba se prostě změnila. Dnes již firmy neplatí dobré peníze na zajímavých místech za počet titulů před jménem či za jménem, nýbrž za to, co umíte, co jste již dokázali a hlavně, co teprve dokážete Vaší nové společnosti přinést. Co si budeme povídat, nikoho to na úřadu práce přece nemůže bavit dlouho. Nebo aspoň nemělo by. Když se na to podíváme pragmaticky, pak si musíme přece připomenout, že firma si Vás najme pouze v případě, že dokážete svoji prací vydělat nejen na sebe, ale hlavně také proto, že dokážete firmě přinést zisk. Takže si dobře rozmyslete, co chcete vlastně dělat, ať v tom můžete být opravdu dobří.

O jaký maximální plat si tedy můžu konkrétně říct?
Postupujte takto:

  • Podobně, jako můžete najít předlohy životopisu, zjistěte si třeba přes známé a na Internetu, jaká je průměrná výše platu na Vámi poptávanou pozici ve Vašem regionu, kde se ucházíte o práci. Přičemž dejte opravdu dobrý pozor na rozdíly v platech mezi kraji a městy, někdy jsou rozdíly u obdobných pracovních pozic propastné – na lokalitě velmi záleží!
  • Mimo dobrou šablonu životopisu si sepište všechny pozitivní vlastnosti, které můžete zaměstnavateli nabídnout jednoduše podle parametrů ovlivňujících výši platu, jak jsou uvedeny výše. Pokud dokážete firmě nabídnout kvalitně první 2 parametry (výsledky, zkušenosti a praxi), pak se nemusíte bát přihodit k obecné průměrné výši platu pro Vaši pozici a ve Vašem regionu klidně ještě dalších +20%.
  • Jestliže naplníte alespoň parametry číslo 3 a 4 (tedy schopnost se učit, pracovat v týmu spolehlivě, férově a loajálně, atd.) pak si k průměru zkuste přihodit cca 10% a i pokud by Vám zaměstnavatel nechtěl tolik dát, pak zvolená rezerva poslouží jako prostor pro vyjednávání.
  • No a konečně, pokud se ve vzoru Vašeho CV píše, že jste "jen" absolvent a nemáte za sebou nic než školu, pak nezoufejte a buďte spokojeni i s průmerným platem, jelikož ten vyšší plat na Vás čeká až v druhém zaměstnání, kdy již budete moci prokázat praxi z aktuální firmy. Pamatujte na to, že častěji člověk roste nejen profesně, ale i finančně spíš s přestupem mezi jednotlivými firmami, než pouze v rámci jedné a té samé společnosti.
  • Ať se děje co se děje, za každou cenu se držte zásad pro stanovení optimálního platu se kterým jsme započali tento článek! Dále nedopusťte žádné chyby ve Vašem životopisu a proto raději použijte k tvorbě předpřipravený formulář životopisu, který je odladěný.

Přejeme Vám mnoho a mnoho úspěchů na Vaší profesní cestě!

Na závěr nezbývá dodat nic jiného, než to, že Vám přejeme mnoho štěstí i pevné nervy u boje o Vaši budoucnost a přejeme Vám, ať naleznete spokojenost, štěstí, pohodu i naplnění nejen po stránce finanční ve Vaší nové práci snů! :] Chcete ukázat životopis, který maximalizuje Vaše šance?

Pak se držte připravených příkladů životopisů, které mají provedení v pěkných barevních šablonách. Hodně pěkné, moderní a profesionální šablony životopisů naleznete pod oranžovým tlačítkem dole, na kterém je napsáno "Vytvořit životopis".

Neztrácejte čas a netvořte nic ručně!

Neztrácejte drahocený čas tvorbou strukturovaného životopisu ručně, ale využijte naší automatizované služby online
generátor profesionálních životopisů. Je to profesionální, rychlé, jednoduché a přehledné!

Vytvořit životopis

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořila profesionální životopis během 10-ti minut.

Díky životopisonline.cz jsem si vytvořil krásný a moderní životopis, bez "mordování" ve Wordu.

Díky životopis vzor jsem se
profesionálně odprezentoval firmám a získal svou práci snů, stejně tak, jako 205.203jiných uživatelů!